Hirose Electric Co Ltd FH35W-25S-0.3SHW(99)
FH35W-25S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35W-25S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35W-25S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35W-25S-0.3SHW(99)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35W-25S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35W-25S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35W-25S-0.3SHW(99)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions25
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35W-25S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35W-25S-, FH35W-25S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35W-25S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35W-25S-0.3SHW(99)
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET BLUE 12" datasheet.pdf
RECEPT ASSY,12 POSN,HDR SERIES datasheet.pdf
IC INDUSTRIAL BUS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf