Hirose Electric Co Ltd FH36-51S-0.3SHW(10)
FH36-51S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH36-51S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36-51S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH36-51S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH36-51S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36-51S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH36-51S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36-51S-0.3SHW(10)
Related LinksFH36-51S-, FH36-51S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36-51S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH36-51S-0.3SHW(10)
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015N/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf