Hirose Electric Co Ltd FH36-51S-0.3SHW(50)
FH36-51S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH36-51S-0.3SHW(50)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36-51S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH36-51S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH36-51S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36-51S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH36-51S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36-51S-0.3SHW(50)
Related LinksFH36-51S-, FH36-51S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36-51S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH36-51S-0.3SHW(50)
DIODE ZENER 10V 200MW MINI3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 900MHZ RF OUT datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf