Hirose Electric Co Ltd FH36-51S-0.3SHW(99)
FH36-51S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH36-51S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36-51S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH36-51S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH36-51S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36-51S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH36-51S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions51
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36-51S-0.3SHW(99)
Related LinksFH36-51S-, FH36-51S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36-51S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH36-51S-0.3SHW(99)
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC GATE UNIV 2INPUT 6-MICROPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
HDR 24POS 2MM datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
1500UF 350V 45X70MM 85C 10000H datasheet.pdf