Hirose Electric Co Ltd FH36W-23S-0.3SHW(10)
FH36W-23S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-23S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-23S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH36W-23S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH36W-23S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-23S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH36W-23S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-23S-0.3SHW(10)
Related LinksFH36W-23S-, FH36W-23S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-23S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH36W-23S-0.3SHW(10)
JTAG-BOOSTER FOR ADSP-21XXX 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CLOSE-OPEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 173MA 4.02 OHM datasheet.pdf