Hirose Electric Co Ltd FH36W-27S-0.3SHW(50)
FH36W-27S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-27S-0.3SHW(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-27S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH36W-27S-0.3SHW(50)
QUANTITY
FH36W-27S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-27S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH36W-27S-0.3SHW(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-27S-0.3SHW(50)
Related LinksFH36W-27S-, FH36W-27S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-27S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH36W-27S-0.3SHW(50)
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf