Hirose Electric Co Ltd FH36W-27S-0.3SHW(99)
FH36W-27S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-27S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-27S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH36W-27S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH36W-27S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-27S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH36W-27S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package1
SeriesFH36
PackagingCut Tape (CT)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-27S-0.3SHW(99)
Related LinksFH36W-27S-, FH36W-27S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-27S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH36W-27S-0.3SHW(99)
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MINI-FIT PLUG HSG 24CKT PANEL MT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .3M datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf