Hirose Electric Co Ltd FH36W-39S-0.3SHW(99)
FH36W-39S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-39S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-39S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH36W-39S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH36W-39S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-39S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH36W-39S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package1
SeriesFH36
PackagingCut Tape (CT)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-39S-0.3SHW(99)
Related LinksFH36W-39S-, FH36W-39S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-39S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH36W-39S-0.3SHW(99)
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
PALM GRIP TOOL W/SLIDE KIT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 290MA 1.75 OHM datasheet.pdf