Hirose Electric Co Ltd FH39-39S-0.3SHW(99)
FH39-39S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39-39S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39-39S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39-39S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39-39S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39-39S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39-39S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39-39S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39-39S-, FH39-39S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39-39S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39-39S-0.3SHW(99)
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
22UF 63V 6.3X12 85C AXI datasheet.pdf