Hirose Electric Co Ltd FH39J-45S-0.3SHW(99)
FH39J-45S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-45S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39J-45S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH39J-45S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH39J-45S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-45S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH39J-45S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package500
Number of Positions45
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-45S-0.3SHW(99)
Related LinksFH39J-45S-, FH39J-45S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-45S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH39J-45S-0.3SHW(99)
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 10POS datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RVR 3V QUAD DIFF 16-SOIC datasheet.pdf