Hirose Electric Co Ltd FH39J-61S-0.3SHW(10)
FH39J-61S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39J-61S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 61POS .3MM
Datasheet Download
FH39J-61S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39J-61S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39J-61S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39J-61S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39J-61S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Number of Positions61
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39J-61S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39J-61S-, FH39J-61S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39J-61S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39J-61S-0.3SHW(10)
IC MCU 32BIT 544KB FLASH 208BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 26 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf