Hirose Electric Co Ltd FH40-45S-0.5SV(99)
FH40-45S-0.5SV(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH40-45S-0.5SV(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC VERT 45POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH40-45S-0.5SV(99).pdf
Availability of FH40-45S-0.5SV(99)
QUANTITY
FH40-45S-0.5SV(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH40-45S-0.5SV(99)
Internal Part NumberEIS-FH40-45S-0.5SV(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH40
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions45
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.228" (5.80mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH40-45S-0.5SV(99)
Related LinksFH40-45S-, FH40-45S-0.5SV(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH40-45S-0.5SV(99) Details Description
Related parts for FH40-45S-0.5SV(99)
END PLATE 1.5MM ZDKS ZDKB WM BG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY RA W/KINK datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf