Hirose Electric Co Ltd FH40-45S-0.5SV
FH40-45S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FH40-45S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC VERT 45POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH40-45S-0.5SV.pdf
Availability of FH40-45S-0.5SV
QUANTITY
FH40-45S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH40-45S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FH40-45S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH40 Series FPC/FFC Vertical Mount Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH40
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions45
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.228" (5.80mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH40-45S-0.5SV
Related LinksFH40-45, FH40-45S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH40-45S-0.5SV Details Description
Related parts for FH40-45S-0.5SV
CONN RECEPT 55POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 35MA 5GHZ SOT323 datasheet.pdf
040 MLC PLUG HSG 20P BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO-214A datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf