Hirose Electric Co Ltd FH41-50S-0.5SH
FH41-50S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH41-50S-0.5SH
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH41-50S-0.5SH.pdf
Availability of FH41-50S-0.5SH
QUANTITY
FH41-50S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH41-50S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH41-50S-0.5SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH41
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.098" (2.50mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH41-50S-0.5SH
Related LinksFH41-50, FH41-50S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH41-50S-0.5SH Details Description
Related parts for FH41-50S-0.5SH
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf