Hirose Electric Co Ltd FH42-11S-0.3SHW(10)
FH42-11S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH42-11S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC TOP 11POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH42-11S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH42-11S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH42-11S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH42-11S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH42-11S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH42
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions11
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.12mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH42-11S-0.3SHW(10)
Related LinksFH42-11S-, FH42-11S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH42-11S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH42-11S-0.3SHW(10)
MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK datasheet.pdf
SW ROTARY SP-4 POS NONSHORT 125V datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 33-100V datasheet.pdf
IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf