Hirose Electric Co Ltd FH48-31S-0.5SV
FH48-31S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FH48-31S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 31POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH48-31S-0.5SV.pdf
Availability of FH48-31S-0.5SV
QUANTITY
FH48-31S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH48-31S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FH48-31S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH41 and FH48 Series FFC Connectors
FH48 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH48
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions31
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.243" (6.18mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH48-31S-0.5SV
Related LinksFH48-31, FH48-31S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH48-31S-0.5SV Details Description
Related parts for FH48-31S-0.5SV
CAP CER 1000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3.93A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf