Curtis Industries T37072-20-0
T37072-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37072-20-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37072-20-0.pdf
Availability of T37072-20-0
QUANTITY
T37072-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37072-20-0
Internal Part NumberEIS-T37072-20-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37072-20-0
Related LinksT3707, T37072-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37072-20-0 Details Description
Related parts for T37072-20-0
MEMORY CARD COMPACTFLASH 12GB datasheet.pdf
MICROSCOPE STEREO NSW-30P datasheet.pdf
8X TO (1) 4X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
BOOK OPEN SOFTWEAR 2ND EDITION datasheet.pdf
KIT INDUCTOR ERU25 POWER SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 10.04"W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HIGH CURRENT M 40A S datasheet.pdf