Hirose Electric Co Ltd FH52-6S-0.5SH(99)
FH52-6S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH52-6S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC 6POS .5MM
Datasheet Download
FH52-6S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH52-6S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH52-6S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52-6S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH52-6S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFH52
Standard Package500
SeriesFH52
PackagingTape & Reel (TR)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions6
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52-6S-0.5SH(99)
Related LinksFH52-6S-, FH52-6S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52-6S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH52-6S-0.5SH(99)
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2.5MM 10POS datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EYELET SHRINK TUBE ASSY LC CONN datasheet.pdf
TERMINAL FEED PAWL LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf