Hirose Electric Co Ltd FH52E-50S-0.5SH(99)
FH52E-50S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH52E-50S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC 50POS .5MM
Datasheet Download
FH52E-50S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH52E-50S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH52E-50S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52E-50S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH52E-50S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFH52
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH52E
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52E-50S-0.5SH(99)
Related LinksFH52E-50S, FH52E-50S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52E-50S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH52E-50S-0.5SH(99)
IC OPAMP GP 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO220AA datasheet.pdf
1 BIT BUS SWITCH TSOP-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW WIRE datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 12POS SKT datasheet.pdf