Vishay/BCcomponents BFC237520301
BFC237520301 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520301
Brief Description
CAP FILM 300PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520301.pdf
Availability of BFC237520301
QUANTITY
BFC237520301 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520301
Internal Part NumberEIS-BFC237520301
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520301
Related LinksBFC237, BFC237520301 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520301 Details Description
Related parts for BFC237520301
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.60V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 5POS datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/MALE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf