Vishay/Dale RWR81S2R74BRBSL
RWR81S2R74BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R74BRBSL
Brief Description
RES 2.74 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R74BRBSL.pdf
Availability of RWR81S2R74BRBSL
QUANTITY
RWR81S2R74BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R74BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R74BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R74BRBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R74BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R74BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S2R74BRBSL
IC DAC 12BIT DAISY-CHAIN 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO215AA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf