LEMO FHG.2B.310.CLAD72
FHG.2B.310.CLAD72 picture photo
Mfg. Part Number
FHG.2B.310.CLAD72
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN R/A PLUG 10PIN SLD CUP
Datasheet Download
FHG.2B.310.CLAD72.pdf
Availability of FHG.2B.310.CLAD72
QUANTITY
FHG.2B.310.CLAD72 Order Process
Ship out your order
Specifications of FHG.2B.310.CLAD72
Internal Part NumberEIS-FHG.2B.310.CLAD72
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series2B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert310
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FHG.2B.310.CLAD72
Related LinksFHG.2B.3, FHG.2B.310.CLAD72 Datasheet, LEMO Distributor
FHG.2B.310.CLAD72 Details Description
Related parts for FHG.2B.310.CLAD72
RELAY OPTOMOS 250MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.6V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf