Samtec, Inc. FHP-15-01-T-S
FHP-15-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FHP-15-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
FHP-15-01-T-S.pdf
Availability of FHP-15-01-T-S
QUANTITY
FHP-15-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FHP-15-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FHP-15-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFHP
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FHP-15-01-T-S
Related LinksFHP-15, FHP-15-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FHP-15-01-T-S Details Description
Related parts for FHP-15-01-T-S
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FRAME CONSOLE USE W/FRAME 1564B2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
6P 4C RA XC RECEPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf