Samtec, Inc. FHP-22-01-T-S
FHP-22-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FHP-22-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 22 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
FHP-22-01-T-S.pdf
Availability of FHP-22-01-T-S
QUANTITY
FHP-22-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FHP-22-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FHP-22-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFHP
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FHP-22-01-T-S
Related LinksFHP-22, FHP-22-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FHP-22-01-T-S Details Description
Related parts for FHP-22-01-T-S
IC OPAMP VFB 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 200MA SSMINI2 datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X10MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
NET+WORKS MULTI ONE SEAT NS9750 datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 10A MOM LONG 125V datasheet.pdf