JAE Electronics FI-W19P-HFE-E1500
FI-W19P-HFE-E1500 picture photo
Mfg. Part Number
FI-W19P-HFE-E1500
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT 1.25MM 19POS SMD R/A
Datasheet Download
FI-W19P-HFE-E1500.pdf
Availability of FI-W19P-HFE-E1500
QUANTITY
FI-W19P-HFE-E1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-W19P-HFE-E1500
Internal Part NumberEIS-FI-W19P-HFE-E1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFI
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.055" (1.40mm)
Contact Mating Length0.094" (2.40mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-W19P-HFE-E1500
Related LinksFI-W19P-, FI-W19P-HFE-E1500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-W19P-HFE-E1500 Details Description
Related parts for FI-W19P-HFE-E1500
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 50W datasheet.pdf
IC MPU I386 40MHZ 100QFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 42POS .100 15AU datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.315" (8.00mm) Crimp datasheet.pdf
FET RF LDMOS DUAL 230MHZ NI1230 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/8 1 2-2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD123 datasheet.pdf