AVX Corporation SA301A332JAC
SA301A332JAC picture photo
Mfg. Part Number
SA301A332JAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA301A332JAC.pdf
Availability of SA301A332JAC
QUANTITY
SA301A332JAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301A332JAC
Internal Part NumberEIS-SA301A332JAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301A332JAC
Related LinksSA301A, SA301A332JAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301A332JAC Details Description
Related parts for SA301A332JAC
CIR BRKR THRMMAG 5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCXO 36.020408MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
2565 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 6"X6 YDS BLK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf