JAE Electronics FI-WE41P-HFE
FI-WE41P-HFE picture photo
Mfg. Part Number
FI-WE41P-HFE
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RCPT 1.25MM 41POS SMD R/A
Datasheet Download
FI-WE41P-HFE.pdf
Availability of FI-WE41P-HFE
QUANTITY
FI-WE41P-HFE Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-WE41P-HFE
Internal Part NumberEIS-FI-WE41P-HFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFI
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions41
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.055" (1.40mm)
Contact Mating Length0.094" (2.40mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-WE41P-HFE
Related LinksFI-WE4, FI-WE41P-HFE Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-WE41P-HFE Details Description
Related parts for FI-WE41P-HFE
IC STEREO DIGITAL EQ 28-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 16.26MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/18/90F SN BK BX datasheet.pdf
RES 95.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf