JAE Electronics FI-X30C2EL-C
FI-X30C2EL-C picture photo
Mfg. Part Number
FI-X30C2EL-C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG CABLE 1MM 30POS SOLDER
Datasheet Download
FI-X30C2EL-C.pdf
Availability of FI-X30C2EL-C
QUANTITY
FI-X30C2EL-C Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-X30C2EL-C
Internal Part NumberEIS-FI-X30C2EL-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package379
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-X
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin, Coaxial
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable Termination-
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge-
FeaturesLever
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness27.6µin (0.70µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-X30C2EL-C
Related LinksFI-X30, FI-X30C2EL-C Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-X30C2EL-C Details Description
Related parts for FI-X30C2EL-C
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 10V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf