IXYS Corporation FII50-12E
FII50-12E picture photo
Mfg. Part Number
FII50-12E
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Arrays
Brief Description
IGBT PHASE NPT3 ISOPLUS I4-PAC-5
Datasheet Download
FII50-12E.pdf
Availability of FII50-12E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FII50-12E Order Process
Ship out your order
Specifications of FII50-12E
Internal Part NumberEIS-FII50-12E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Arrays
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Power - Max200W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)400µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / Casei4-Pac™-5
Supplier Device PackageISOPLUS i4-PAC™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FII50-12E
Related LinksFII5, FII50-12E Datasheet, IXYS Corporation Distributor
FII50-12E Details Description
Related parts for FII50-12E
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
IC MONITOR/CONTROL ANALOG 64-TQF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SCOTCH BOX SEALING TAPE CLR datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC datasheet.pdf