Fairchild Semiconductor FJPF13007H2
FJPF13007H2 picture photo
Mfg. Part Number
FJPF13007H2
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 400V 8A TO-220F
Datasheet Download
FJPF13007H2.pdf
Availability of FJPF13007H2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FJPF13007H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FJPF13007H2
Internal Part NumberEIS-FJPF13007H2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingBulk
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)8A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic3V @ 2A, 8A
Current - Collector Cutoff (Max)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce26 @ 2A, 5V
Power - Max40W
Frequency - Transition4MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FJPF13007H2
Related LinksFJPF1, FJPF13007H2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FJPF13007H2 Details Description
Related parts for FJPF13007H2
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.732 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 2.55V 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BATTERY PACK MANAGER 30-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 72POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf