Pericom Semiconductor Corp. FK0810002
FK0810002 picture photo
Mfg. Part Number
FK0810002
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK0810002.pdf
Availability of FK0810002
QUANTITY
FK0810002 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK0810002
Internal Part NumberEIS-FK0810002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency8.192MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK0810002
Related LinksFK08, FK0810002 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK0810002 Details Description
Related parts for FK0810002
IC OPAMP ISOLATION 5KHZ SIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 17POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf