TDK Corporation FK11Y5V1C226Z
FK11Y5V1C226Z picture photo
Mfg. Part Number
FK11Y5V1C226Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 16V Y5V RADIAL
Datasheet Download
FK11Y5V1C226Z.pdf
Availability of FK11Y5V1C226Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FK11Y5V1C226Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FK11Y5V1C226Z
Internal Part NumberEIS-FK11Y5V1C226Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDipped Y5V 14/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK11Y5V1C226Z
Related LinksFK11Y5, FK11Y5V1C226Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK11Y5V1C226Z Details Description
Related parts for FK11Y5V1C226Z
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 1W 3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
AUD SIG DEV 30-12VAC/DC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 36POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED 5000K 80CRI WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf