TDK Corporation FK14X5R0J106K
FK14X5R0J106K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R0J106K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R0J106K.pdf
Availability of FK14X5R0J106K
QUANTITY
FK14X5R0J106K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R0J106K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R0J106K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R0J106K
Related LinksFK14X5, FK14X5R0J106K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R0J106K Details Description
Related parts for FK14X5R0J106K
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8CHANNEL 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
LED COB CXB2530 3000K WHT SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.0715 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf