Vishay/Dale RNC50K1072FRRSL
RNC50K1072FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K1072FRRSL
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K1072FRRSL.pdf
Availability of RNC50K1072FRRSL
QUANTITY
RNC50K1072FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K1072FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50K1072FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K1072FRRSL
Related LinksRNC50K1, RNC50K1072FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K1072FRRSL Details Description
Related parts for RNC50K1072FRRSL
IDC CABLE - MKS26K/MC26G/MPR26K datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CC 15V SOT-323 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 130W datasheet.pdf
INPUT FILTER 11KW 200V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf