TDK Corporation FK14X5R1A685K
FK14X5R1A685K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R1A685K
Brief Description
CAP CER 6.8UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R1A685K.pdf
Availability of FK14X5R1A685K
QUANTITY
FK14X5R1A685K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R1A685K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R1A685K
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R1A685K
Related LinksFK14X5, FK14X5R1A685K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R1A685K Details Description
Related parts for FK14X5R1A685K
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-MSOP datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
COUPLER 20DB 500MHZ-4GHZ INLINE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
1.25MM F/L 34POS 26AWG 450MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf