Vicor Corporation V72C24E150BS2
V72C24E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C24E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V72C24E150BS2.pdf
Availability of V72C24E150BS2
QUANTITY
V72C24E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C24E150BS2
Internal Part NumberEIS-V72C24E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C24E150BS2
Related LinksV72C24, V72C24E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C24E150BS2 Details Description
Related parts for V72C24E150BS2
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 4-4 BLACK 14' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 2KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 710 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf