TDK Corporation FK14X5R1C105K
FK14X5R1C105K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R1C105K
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R1C105K.pdf
Availability of FK14X5R1C105K
QUANTITY
FK14X5R1C105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R1C105K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R1C105K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R1C105K
Related LinksFK14X5, FK14X5R1C105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R1C105K Details Description
Related parts for FK14X5R1C105K
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHO WHT 1.5X2"(6=6') datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.75W D 9DSBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 18 AWG WHT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 6KV R85 datasheet.pdf