TDK Corporation FK14X7R1C225K
FK14X7R1C225K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R1C225K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R1C225K.pdf
Availability of FK14X7R1C225K
QUANTITY
FK14X7R1C225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R1C225K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R1C225K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R1C225K
Related LinksFK14X7, FK14X7R1C225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R1C225K Details Description
Related parts for FK14X7R1C225K
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD 10A 1PL ILL GRN datasheet.pdf
RES MO 1W 13 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS datasheet.pdf
FIB OPT SPLIT/REPEATER datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 30W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 12POS datasheet.pdf