TDK Corporation FK14X7R1H105K
FK14X7R1H105K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R1H105K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R1H105K.pdf
Availability of FK14X7R1H105K
QUANTITY
FK14X7R1H105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R1H105K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R1H105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R1H105K
Related LinksFK14X7, FK14X7R1H105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R1H105K Details Description
Related parts for FK14X7R1H105K
IC OPAMP JFET 4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CODEC 1CH 16 BIT 3.3V 30TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8 datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 3S FIN datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BALUN TRANSFORMER FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf