Switchcraft Inc. 13282-18PG-331
13282-18PG-331 picture photo
Mfg. Part Number
13282-18PG-331
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
13282-18PG-331.pdf
Availability of 13282-18PG-331
QUANTITY
13282-18PG-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13282-18PG-331
Internal Part NumberEIS-13282-18PG-331
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13282-18PG-331
Related Links13282-1, 13282-18PG-331 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13282-18PG-331 Details Description
Related parts for 13282-18PG-331
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 132.41VC AXIAL datasheet.pdf
MULTI-TAP BOX 20A-120V UL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf