TDK Corporation FK14X7R1H105K
FK14X7R1H105K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R1H105K
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R1H105K.pdf
Availability of FK14X7R1H105K
QUANTITY
FK14X7R1H105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R1H105K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R1H105K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R1H105K
Related LinksFK14X7, FK14X7R1H105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R1H105K Details Description
Related parts for FK14X7R1H105K
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CTRLR PWM GREEN CM OVP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf