TDK Corporation FK14X7R2A473K
FK14X7R2A473K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R2A473K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R2A473K.pdf
Availability of FK14X7R2A473K
QUANTITY
FK14X7R2A473K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R2A473K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R2A473K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R2A473K
Related LinksFK14X7, FK14X7R2A473K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R2A473K Details Description
Related parts for FK14X7R2A473K
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
METER TEMP IR LASER 14-950DEG F datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
KIT EVAL MT-RJ 125MB/S MULTI/SGL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.915A 43 MOHM datasheet.pdf
RES 8.533K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 11VC SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf