TDK Corporation FK14X7R2A473K
FK14X7R2A473K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X7R2A473K
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK14X7R2A473K.pdf
Availability of FK14X7R2A473K
QUANTITY
FK14X7R2A473K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X7R2A473K
Internal Part NumberEIS-FK14X7R2A473K
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X7R2A473K
Related LinksFK14X7, FK14X7R2A473K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X7R2A473K Details Description
Related parts for FK14X7R2A473K
RES SMD 392 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
WIRE WRAP HAND TOOL 20-26AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ANTENNA ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
WR44R SIM SECURITY BRCKT 10PACK datasheet.pdf
8.2UF 450V 19.05X28.58 85C AXI datasheet.pdf