TDK Corporation FK16C0G1H103J
FK16C0G1H103J picture photo
Mfg. Part Number
FK16C0G1H103J
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK16C0G1H103J.pdf
Availability of FK16C0G1H103J
QUANTITY
FK16C0G1H103J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16C0G1H103J
Internal Part NumberEIS-FK16C0G1H103J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16C0G1H103J
Related LinksFK16C0, FK16C0G1H103J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16C0G1H103J Details Description
Related parts for FK16C0G1H103J
IC PLD 15NS 28PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf