TDK Corporation FK16X7R1C475K
FK16X7R1C475K picture photo
Mfg. Part Number
FK16X7R1C475K
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK16X7R1C475K.pdf
Availability of FK16X7R1C475K
QUANTITY
FK16X7R1C475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16X7R1C475K
Internal Part NumberEIS-FK16X7R1C475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16X7R1C475K
Related LinksFK16X7, FK16X7R1C475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16X7R1C475K Details Description
Related parts for FK16X7R1C475K
HEADER COUPLER 5.08MM 19POS OR datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.8A DS08-27 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RF TXRX EM357 MINI MODULE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
CABLE USB 3.0 480MBPS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf