TDK Corporation FK18C0G1H101J
FK18C0G1H101J picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G1H101J
Brief Description
CAP CER 100PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G1H101J.pdf
Availability of FK18C0G1H101J
QUANTITY
FK18C0G1H101J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G1H101J
Internal Part NumberEIS-FK18C0G1H101J
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G1H101J
Related LinksFK18C0, FK18C0G1H101J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G1H101J Details Description
Related parts for FK18C0G1H101J
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
AMP 12-24VDC NPN FOR E2C PROX datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 5V 4DIP datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf