TDK Corporation FK18C0G1H270J
FK18C0G1H270J picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G1H270J
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G1H270J.pdf
Availability of FK18C0G1H270J
QUANTITY
FK18C0G1H270J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G1H270J
Internal Part NumberEIS-FK18C0G1H270J
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G1H270J
Related LinksFK18C0, FK18C0G1H270J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G1H270J Details Description
Related parts for FK18C0G1H270J
REGULATOR 6.50V TOP TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 300V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf