TDK Corporation FK18X5R0J475K
FK18X5R0J475K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X5R0J475K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK18X5R0J475K.pdf
Availability of FK18X5R0J475K
QUANTITY
FK18X5R0J475K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X5R0J475K
Internal Part NumberEIS-FK18X5R0J475K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X5R0J475K
Related LinksFK18X5, FK18X5R0J475K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X5R0J475K Details Description
Related parts for FK18X5R0J475K
CAP CER 0.022UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 154 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf