TDK Corporation FK18X5R1A225K
FK18X5R1A225K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X5R1A225K
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK18X5R1A225K.pdf
Availability of FK18X5R1A225K
QUANTITY
FK18X5R1A225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X5R1A225K
Internal Part NumberEIS-FK18X5R1A225K
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X5R1A225K
Related LinksFK18X5, FK18X5R1A225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X5R1A225K Details Description
Related parts for FK18X5R1A225K
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUINTUPLE 8-MSOP datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT/CUR MONITOR 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .050" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 100' datasheet.pdf
TRANS 3NPN/3PNP DARL 100V 12SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf