TDK Corporation FK18X5R1E684K
FK18X5R1E684K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X5R1E684K
Brief Description
CAP CER 0.68UF 25V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK18X5R1E684K.pdf
Availability of FK18X5R1E684K
QUANTITY
FK18X5R1E684K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X5R1E684K
Internal Part NumberEIS-FK18X5R1E684K
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X5R1E684K
Related LinksFK18X5, FK18X5R1E684K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X5R1E684K Details Description
Related parts for FK18X5R1E684K
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC PRO-X PROG CODEC/SLCC 48-QFN datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 4POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf